Miska/ mata spowalniająca jedzenie - po co psu i jaką wybrać

Miski i maty spowalniające jedzenie to świetne rozwiązanie dla psów, które jedzą szybko i nie gryzą dokładnie podawanego im pokarmu. Sama używam ich już od lat więc podpowiem Wam dlaczego warto z nich korzystać i jaką miskę dobrać dla swojego psiaka.

Miski moich psów - górna Diuny, dolna Frekiego

Poza psimi niejadkami zbyt szybkie jedzenie dotyczy większości psów. Wynika to przede wszystkim z tego, że psy skazane są na wydawanie przez nas pokarmu w określonych porach. Wiąże się to z wyczekiwaniem i ekscytacją, gdy ta pora następuje. Jedzą wtedy "na wyścigi", często ślizgając miskę po podłodze, co dodatkowo je frustruje i nakręca by jeść jeszcze szybciej. Często wpływ na zbyt łapczywe jedzenie ma przeszłość naszego psiaka, który np. przed adopcją mógł dostawać jedzenia za mało, albo musiał o nie walczyć.

Gdy pies je zbyt szybko, człowiek z resztą też, do czynienia mamy z aerofagią, czyli połykaniem powietrza, co kończy się wzdęciami i gazami. Oprócz tego, pokarm połykany, a nie gryziony dużo ciężej się trawi, co powoduje obciążenie układu pokarmowego, niestrawność, a nawet refluks. Po to mamy zęby i ślinę, żeby proces rozdrabniania i trawienia zaczynał się już w paszczy.

Miski i maty w wyszukiwarce Google

Obecnie na rynku jest bardzo wiele misek i mat spowalniających, warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników przy wyborze odpowiedniej dla swojego psa.

Przede wszystkim miska czy mata? Jedno nie wyklucza drugiego, maty jednak lepiej spisują się przy pożywieniu miękkim - puszkach/ saszetkach czy mielonym mięsie. Matę można wykorzystać również jako "lizawkę" czyli rozsmarować na niej coś pysznego jak np. psi pasztet czy masło orzechowe.
Lizanie wpływa wyciszająco na psa, pobudza wydzielanie endorfin, co wpływa na komfort psiaka. Więc jeśli chcemy by zeszły z psa emocje np. po spacerze, na którym pies się mocno pobudził warto zafundować mu lizanie. 

Wybierając zarówno matę, jak i miskę zwróćmy uwagę na następujące kryteria:

- wielkość - należy dopasować do rozmiaru psa, a co za tym idzie ilości podawanego pokarmu, większość sprzedawców podaje nie tylko wymiar - średnicę w centymetrach, ale także jej pojemność w mililitrach. Miska/ mata powinna umożliwiać "schowanie" się pokarmu w zagłębieniach, czy wypustkach, tak by pies musiał językiem go wyciągać,

- materiał - są miski metalowe, bambusowe i z wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych - ważne by miska miała atest na kontakt z pożywieniem i dla wygody oraz możliwości dokładnego wyczyszczenia - by można było ją myć w zmywarce. Maty w większości wykonane są z tworzywa lub gumy,

- budowa - zakręty, wypustki, labirynt - do koloru do wyboru! Wybierzcie jednak taką miskę, lub matę, która będzie dostosowana do temperamentu Waszego psa. Z początku możecie część pokarmu podawać w misce, a część np. rozsypać w przypadku karmy suchej, żeby pies nie frustrował się za bardzo niemożnością szybkiego wydobywania pokarmu. Miski mają w większości podgumowany spód, który uniemożliwia przesuwanie jej po podłodze. Maty z kolei mają nawet przyssawki, które można nawet przykleić do pionowej powierzchni. 

Ważne też żeby obserwować psa gdy podamy mu jedzenie w nowej formie. Są psy, które tak mocno liżą maty, że mogą zetrzeć sobie nawet język, inne zaczynają je gryźć, wszystko więc małymi krokami i pod nadzorem!

Bambusowa miska Frekiego z karmą mokrą Pokusa

Moje psy korzystają z misek spowalniających, gdyż Diuna je bardzo szybko i właściwie nie gryzie, tylko wsysa karmę. Freki z kolei w związku ze swoimi problemami z przełykiem musi jeść powoli i bardzo dokładnie. "Załatwił" jednak już dwie plastikowe miski, gdyż nie mogąc wylizać karmy z zakamarków dna zaczął zabierać się za nią zębami. Zamieniliśmy więc tę z zakrętami na taką z wypustkami i teraz bez problemu jest w stanie dokładnie ją wyczyścić.

Nawet gdy Twój pies nie ma problemu z szybkim jedzeniem miska spowalniająca może być dobrym urozmaiceniem posiłku zapewniając mu dodatkową stymulację, przy jednak obecnie dość monotonnych psich dietach. Można również zaopatrzyć się np. w zabawkę typu Kong lub węża, które można napełnić czymś pysznym i nawet zamrozić by w upalne dni psiak miał schłodzenie i dużo dłuższą zabawę z wydobywaniem pokarmu.


Nasza mata, kong i zabawka wąż od góry i dołu


Komentarze

Popularne posty