Buty dla psa - zbędny gadżet czy niezbędna inwestycja?

Maszerzy mają powiedzenie "pies jest warty tyle ile jego łapy" dlatego najczęściej podczas kontroli weterynaryjnych na zawodach poza niezbędnymi szczepieniami jest sprawdzana kondycja opuszków.

Źródło: https://pupspal.com/wp-content/uploads/2020/08/Sledge-Dog-in-Winter-Speed-Racing-with-Snow-Boots.jpg


Ale zacznijmy od początku. Pierwsze pytanie jakie musimy sobie zadać to - po co psu buty?

W moim odczuciu buty dla psów mają zastosowanie jedynie w następujących przypadkach:


- przebyta/ trwająca kontuzja - jest seria butów ortopedycznych, korygujących ustawienie łapy 

- ochrona przed solą podczas zimy w miastach lub rozgrzanym asfaltem w lecie

- kontuzja łapy - zabezpieczenie opatrunku na trasie wycieczki lub zawodów

- trening/ zawody w bardzo trudnych warunkach (odwilż + mróz = ostra nawierzchnia, na której pies może zetrzeć opuszki ciężko pracując)

- robienie się kulek śniegowych pomiędzy opuszkami (choć zalecam żeby wycinać kłaczki)


W innych przypadkach najważniejsza jest adaptacja

Obserwuję często zatroskanie u opiekunów, którzy na co dzień chodzą z psiakami jedynie po parkach czy chodnikach i gdy pojadą na tydzień w góry, od rana do wieczora wędrując po urozmaiconych szlakach to pies nagle łapie kontuzję - zaczyna utykać, ściera opuszki i wtedy najczęściej pojawia się temat butów.

To najgorsze co można zrobić. But działa jak orteza - ogranicza możliwości ruchowe i czuciowe. Tak samo jest z naszymi podeszwami. Przez to, że większość czasu spędzamy w obuwiu (w większości przypadków) nieanatomicznym (węższym niż stopa) i z grubymi podeszwami zatracamy możliwość odbioru informacji o podłożu, na którym się znajdujemy. Gdy spróbujemy stanąć gołą stopą na szyszkach bądź szutrze będziemy "skakać jako oparzeni", bo nasze receptory bólowe (dotychczas uśpione, bo otulone szczelnie przez but) przekażą nam nagle sygnał o niebezpieczeństwie. A tak na prawdę ani szyszka, ani kamyczki nie przetną nam skóry, po prostu musimy się do nich przyzwyczaić. 

Dokładnie tak samo jest z psimi łapami. Gdy pies chodzi tylko po równym i gładkim nic dziwnego, że nagłe wejście na szutr nie będzie dla niego komfortowe, a wręcz może się skończyć kontuzją. Stąd - adaptacja. Chodzenie po zmiennej nawierzchni, różnym ukształtowaniu terenu jest jedyną drogą do przystosowania aparatu ruchu i wytworzenia odporności opuszków.

Źródło: https://tiptop24.pl/userdata/public/gfx/1502/Buty-trekkingowe-Long-Distance-2-szt.jpg

Jeżeli jednak Wasz pies wymaga, z jakiegoś powodu noszenia butów wiedzcie, że nie wystarczy że je kupicie i wsadzicie do plecaka. Przyzwyczajenie psa do noszenia butów jest długotrwałe i ćwiczy pokorę zarówno opiekuna jak i psa, gdyż u podstaw jest dla psa szalenie nienaturalne. Traci on możliwość odbierania bodźców z podłoża, czuje się niestabilnie i niepewnie. Najpewniej będzie chciał się ich czym prędzej pozbyć gryząc lub zahaczając nimi o co bądź.

Oczywiście treningiem pozytywnego wzmacnia można psa nauczyć by je tolerował, ale uczulam żeby trening rozpocząć dużo wcześniej niż zamierzamy psu je ubrać na dłużej. Zaczynajcie od jednej łapy i od bardzo krótkich sesji.

Gdy już przyjdzie do wyboru rodzaju butów, to ich oferta jest z roku na rok bardziej obszerna. 

Różnią się nie tylko materiałem wykonania cholewki ale również podeszwy. Są buty ochronne i trekkingowe więc znów trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie do czego mają docelowo być wykorzystywane.

Źródło: https://8a.pl/media/catalog/product/R/u/Ruffwear_Grip_Trex_Dog_Boots___lichen_green_55_1cdb.webp

Ważne dla osób, które biorą udział w zawodach biegowych z psami - większość organizatorów wymaga posiadanie minimum 1 buta/ psa w razie kontuzji na trasie. Ja sama posiadam buty z cordury Wilcze Wild Soul Dog Gear. Są lekkie, antypoślizgowe łatwo się je zakłada.

 Źródło: https://dogtrotter.pl/produkt/buty-dla-psa-wilcze-polnoc-cordura/


Podsumowując - zapewniaj sobie i psu poruszanie się po urozmaiconym i zmiennym podłożu tak, aby hartować jego podeszwy. Gdy jednak stwierdzisz, że pies wymaga butów - dobierz odpowiedni model do jego potrzeb, zmierz dokładnie łapę aby były maksymalnie dla niego komfortowe i rozpocznij (długi) trening!


Komentarze

Popularne posty