Żywienie seniora z Carnilove

 We współpracy z partnerem Carnilove Polska rozpoczynamy cykl mini-artykułów dot. doboru odpowiedniej karmy do wieku i potrzeb psa.

Zaczniemy trochę przewrotnie, bo niejako “od końca” - czyli od żywienia seniorów. 

W moim stadzie seniorem jest Dragon, samiec husky - w październiku skończył 8 lat, a według ogólnie przyjętych zasad psy ras średnich i dużych uznawane są za seniorów, gdy skończą 7-my rok życia. Wykonaliśmy więc, jak to pani weterynarz nazwała, “przegląd geriatryczny”, czyli poszerzone badanie krwi, z których wynika, że Draguś nie jest żadnym seniorem, tylko panem w sile wieku! ;) 



Ten sam zwierzak, inne potrzeby

Ale wracając do żywienia; na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla starszego psa? Przede wszystkim powinniśmy uwzględnić jego obecny stan zdrowia, a co za tym idzie aktywności. Przeważnie starsze psy stają się mniej aktywne, a dodatkowe spowolnienie metabolizmu, które jest naturalne również u ludzi, może wpłynąć na przybieranie masy, które nie jest wskazane w żadnym wieku psa, ale u seniorów szczególnie, w związku z postępującym osłabieniem kośćca. Dlatego karmy dla psich seniorów mają zmniejszoną zawartość tłuszczu i węglowodanów, średnią ilość dobrze przyswajalnego i łatwostrawnego białka. W celu poprawy działania układu pokarmowego w pożywieniu powinny znaleźć się pre i probiotyki, które wzbogacają mikrobiom jelit. W połączeniu z błonnikiem prawidłowo dobrana karma powinna zapewnić regularne wypróżnianie się bez problemów w postaci np. zaparć. Tu sprawdzą się karmy suche Carnilove: Salmon for Adult Dogs (33% białka i 16% tłuszczu) oraz Fresh Carp & Trout (34% białka i 15% tłuszczu). Są to karmy dla psów w sile wieku i w dobrej kondycji nie mających skłonności do tycia.



Stawy, sierść - kluczowe dla psiego seniora

Ponadto w trosce o kondycję stawów karma powinna zawierać dodatki w postaci glukozaminy i chondroityny. Kwasy Omega wspierają odporność organizmu, dbają o zdrowie skóry i jakość sierści. Coraz częściej karmy wzbogacane są również o przeciwutleniacze (antyoksydanty), które zapewniają czworonogom poprawę ochrony żywych komórek i ich fizjologicznych funkcji.


Dobrze dobrany pokarm dla niejadka (i nie tylko)

Dobierając karmę powinniśmy mieć również na uwadze stan uzębienia naszego pupila - u starszych psów mogą pojawić się ubytki i co za tym idzie ból przy gryzieniu suchej karmy - wtedy z pomocą przychodzą saszetki lub puszki czyli pożywienie miękkie. Szczególnie polecam karmę mokrą w puszce Carnilove Wild Meat Duck & Pheasant i saszetki Carnilove Dog Pouch Carp & Black Carrot ze względu na ich smakowitość, kompozycję składników odżywczych, oraz łatwość podania. 




Dawkowanie karmy to podstawa

Starszego psa lepiej karmić częściej, ale mniejszymi porcjami jedzenia, tak by układ pokarmowy był pobudzany do regularnej pracy, a nie “przytłaczany” zbyt dużą ilością pokarmu na raz. Jestem osobiście zwolenniczką dobierania “na oko” porcji karmy dla psa, gdyż zalecenia na opakowaniach są szacunkowe, a każdy pies jest inny, ma inny tryb życia, poziom aktywności i metabolizm, na który wpływa nie tylko wiek, ale również kwestie hormonalne jak np. przebyta kastracja, która jest często powodem nadwagi u psów - łaknienie jest wzmożone, ale przemiana materii spowolniona. Dobrym przykładem jest tutaj mój (wykastrowany) Dragon, który w pierwszym domu nie dostawał wystarczająco dużo pożywienia i jest ciągle głodny. W jego przypadku muszę redukować ilość karmy w stosunku do zaleceń na opakowaniu, bo inaczej "tyje w oczach".

Dla psów “wciągających karmę nosem” polecam dodatkowo miskę spowalniającą jedzenie - zapobiega aerofagii, czyli w skrócie - łykania powietrza podczas jedzenia, co wiąże się z nadmiarem gazów w układzie pokarmowym - odbijaniem oraz “bąkami”.



Podsumowując, karmienie psich seniorów  jest bardzo ważnym elementem codziennej opieki. Tak jak w przypadku szczeniąt, jak i dorosłych, także zwierzęta w starszym wieku wymagają specjalnego traktowania. Jeśli chodzi o karmienie, karmy Carnilove będą świetnym wyborem.


Komentarze

Popularne posty